Jaką wiatrówkę warto kupić? Lista najważniejszych parametrów

Chcesz kupić wiatrówkę, lecz nie wiesz, jaki model spełniłby Twoje wymagania? Sprawdź listę najważniejszych parametrów, które będą pomocne w podjęciu decyzji.

Najlepsza wiatrówka – parametry

Gdy zastanawiasz się, jaką wiatrówkę kupić, weź pod uwagę jej parametry techniczne. Oto najważniejsze parametry przy zakupie wiatrówki:

  • Rodzaj – wiatrówki dzieli się na sprężynowe, na naboje CO2, z pompką, czyli PCA oraz PCP (na sprężone powietrze). Dla początkujących polecane są wiatrówki sprężynowe, CO2 i PCA, przy czym CO2 i PCA są celniejsze od sprężynowych.
  • Długość lufy – im dłuższa lufa, tym lepsza celność na długich dystansach. Krótkie wiatrówki przypominają pistolety – mogą być ich replikami.
  • Rodzaj lufy – gwintowana sprawdzi się w wiatrówkach do strzelania na dłuższe dystanse. – Kaliber – do strzelania na krótkie dystanse najlepsza wiatrówka to ta o kalibrze 4,5 mm. Na dłuższe dystanse polecana jest wiatrówka 5,5 mm.
  • Materiały – stosuje się drewno, polimery i metal. Najlżejsze są wiatrówki polimerowe. – Dodatki – w zestawie z wiatrówką mogą znajdować się luneta, stojak, tłumik.

Jaką wiatrówkę kupić dla siebie?

Wybierając wiatrówkę, warto przede wszystkim dopasować ją do swoich potrzeb, między innymi do planowanego dystansu strzelania. Dla amatorów tradycji najlepsze będą wiatrówki łamane, natomiast dla osób chcących strzelać wygodniej te wspomagane CO2 albo sprężonym powietrzem. Przed zakupem warto sprawdzić także ranking wiatrówek – zestawienie pomoże w znalezieniu najlepszych modeli, które można kupić również w sklepach internetowych.